top of page
Nádvoří pod štramberskou trúbou

Cena Petra Parléře 2009 – 3. místo (Cena za přínos k rozvoji města)

Kopec s majestátní štramberskou Trúbou jsem míjel každý den cestou do kopřivnického ateliéru. Když se tedy řešení jejího předprostoru ocitlo mezi tématy vypsanými v rámci soutěže o Cenu Petra Parléře, nemohli jsme se jí nezúčastnit. V porovnání s ostatními vypsanými tématy se jednalo o komorní zadání, nicméně i tak jsme v konkurenci návrhů velkých veřejných prostranství získali třetí místo.

Podobně jako u mého prvního “Parléře” jsme i tady nejprve dlouho studovali všechny dostupné podklady, poté vyčistili prostor od všeho nepodstatného a následně doplnili nové prvky. Inspirováni historií jsme uvolnili patu samotné věže, aby ji bylo možno obejít a pohledem vzhůru skrz prosklenou střechou vnímat její mohutnost. Odstraněním všech přístavků jsme zároveň uvolnili historickou hrázděnou Jaroňkovu útulnu a celek jsme doplnili hranolem s toaletami, který je – podobně jako historický prevét – vykonzolován před líc hradeb. 

Spoluautorem soutěžního návrhu z roku 2009 je Kamil Mrva. Návrh bohužel zůstal, a pravděpodobně už i zůstane jen na papíře. Více informací najdete na stránkách Společnosti Petra Parléře.

bottom of page