item1

Slamák

Malý levný dům pro kamarády. Zadání bylo zajímavou výzvou: může dům, který bude postaven z přírodních materiálů (dřevo, sláma, hliněné omítky, nepálené cihly) vypadat i jinak než chýše z Hobitína?

Dům je založen na těch nejosvědčenějších principech: Má skutečné jádro, ve kterém se ukrývá vše potřebné pro jeho fungování. Co zde ohřeje, o nejdále tři metry dál se spotřebuje, a navíc v něm díky jeho cihelným stěnám nebude v létě vedro a v zimě zima. Elementary, my dear Watson. Kolem dokola se vine dráha pro malé závodníky, kteří mohou vystartovat v obýváku zalitém světlem zapadajícího slunce, proběhnout kuchyni, ve které bude vždy dobře vidět na přípravu nedělního oběda, pak se dát rovinkou podél tří ložnic, v nichž ráno spáče budí ten nejlepší budík v podobě paprsků vycházejícího slunce, a přes otevřené zádveří doběhnout zpět do obýváku. A pak si třeba dát druhé delší kolo po terase mezi domem a velkou zahradou.

 

Studie rodinného domu pro velkou zahradu na okraji Ostravy jsem vypracoval v horkém létě 2018, na studii spolupracovala Alice Svobodová.

martinrosa@martinrosa.cz, +420 737 196 075

martinrosa@martinrosa.cz, +420 737 196 075