mod00

Modřanský raumplán

Ideální je, když práce na návrhu budoucího domu začíná dlouho před první skicou konzultacemi při výběru toho správného pozemku. V tomto případě hledání trvalo řadu měsíců, ale nakonec jsme spolu s investorem jednoho pozdního letního podvečera pozorovali západ slunce na klidném místě s výhledem do širokého údolí. Vaculíkovsky řečeno: pozemek malý, ale útulný. Domu bylo předem souzeno, aby si z něj ukousl co nejmenší krajíc – ale zároveň by v něm mělo být vše, co si jeho budoucí obyvatelé přejí. Výsledkem je dům, jehož vnitřní prostory spirálovitě stoupají po půlpatrech kolem středového schodiště. Od temné suterénní garáže po výhled do dálek okny v nejvýše položené ložnici a pracovně. Vše je v něm navrženo tak akorát, žádný metr nazbyt.

 

Studie domu v Praze vznikla na začátku roku 2017. Poté, co jsem na studii navázal kompletním projektem a vyběhal jsem nezbytných osmapadesát "razítek", se dům od podzimu 2018 do konce roku 2019 realizoval. A to v podobně ideálním duchu, v jakém má spolupráce na návrhu začala – stavbu jsem hlídal formou každotýdenních kontrolních dnů a dům byl dokončen do posledních detailů vestavěného nábytku, který jsme společně s Alicí Svobodovou navrhli přesně na míru.

Generálním dodavatelem byla společnost Stavby SMUTNÝ s.r.o., technický dozor investora zajišťoval Ing. Miroslav Vlček.

Nadpis

obr1

Nadpis

obr2

Nadpis

obr3

Nadpis

obr4

Nadpis

obr5

Hřebenem upravená strukturovaná omítka na fasádě přízemí domu

obr6

Nadpis

obr7

Nadpis

obr8

Nadpis

obr9

Nadpis

obr10

Nadpis

obr11

Nadpis

obr12

Součástí prováděcího projektu byl návrh kompletního nábytku na míru ve všech obytných místnostech

obr13

Nadpis

obr14

Nadpis

obr32

Dřevěné povrchy vestavného nábytku jsou provedeny z březové dýhy. Na hranách tento materiál vytváří charakteristické detaily.

obr16

Nadpis

obr17

Sedací okno – v poslední době nezbytný prvek každého mého návrhu. Zde jsou okna s rozšířeným parapetem ve všech ložnicích a dětských pokojích. A využívají se ;)

obr18

Nadpis

obr19

Epoxidová stěrka v garáži v odstínu klasické berlínské červené.

obr20

Půdorys přízemí

obr21

Půdorys patra – v tomto případě těžko určit, zda je první či druhé :)

obr22

Nejvyšší podlaží domu

obr23

Z řezů domem je zřetelně vidět jeho uspořádání po půlpatrech, díky kterému jsem mohl navrhnout dům s relativně velkou užitnou plochou na malé zastavěné ploše.

obr24

Jádrem domu je železobetonové schodiště, z jehož podest jsou přímé vstupy do jednotlivých obytných místností. Díky jeho umístění uprostřed dispozice má dům zcele minimální plochu chodeb a dalších komunikačních prostorů.

obr25

Vizualizace z původní studie

obr26

Nadpis

obr27

Nadpis

obr28

Nadpis

obr29

Nadpis

modp05

Nadpis

modp06

martinrosa@martinrosa.cz, +420 737 196 075